Nowoczesne metody w stomatologii - o implantach - Dentysta

Implantologia Bytom

Czym jest implantologia

Implantologia jest bardzo przydatnym działem nauki wykorzystywanym w wielu dziedzinach medycyny, w tym także w stomatologii. Implantologia zajmuje się badaniem tego, jaki wpływ na żywy organizm ma wprowadzanie odpowiednich materiałów mający

Nowoczesne metody w stomatologii - o implantach - Dentysta Implantologia Bytom
ch zastępować poszczególne części. Ze zdobyczy nauki zwanej implantologią korzysta stomatologia. Implantologia stomatologiczna zajmuje się odbudową utraconych zębów, gdzie implanty stanową korzeń zęba umożliwiający zamontowanie koron lub różnego rodzaju protez. Podstawowym materiałem, z którego wykonuje się implanty stomatologiczne jest tytan. Implantologia stomatologiczna pozwala na kompleksową oraz estetyczną odbudowę zębów pacjenta po ich utracie. Dobrze wyposażony gabinet dentystyczny oferuje wykonanie implantów korzystając z nowoczesnych technologii umożliwiających przeprowadzenie zabiegu w sposób bezpieczny i mało inwazyjny. Właściwe wykonanie implantu pozwala na trwałą odbudowę utraconego uzębienia. Dentysta wykonujący zabiegi z zakresu implantologii oferuje pacjentowi możliwość funkcjonalnej oraz estetycznej odbudowy uzębienia.


Zabiegi stomatologii zachowawczej

Stomatologia zachowawcza jest jedną z wielu specjalizacji stomatologicznych, a jej głównym zadaniem jest profilaktyka oraz leczenie próchnicy zębów. Gabinet stomatologiczny oferuje leczenie próchnicy zębów za pomocą wypełnienia oraz leczenia kanałowego. Wypełnienie zęba jest najprostszą metodą leczenia próchnicy, jeśli tylko infekcja nie dotarła do miazgi zęba. Wypełnienie zęba, potocznie zwane plombą, jest specjalnym materiałem odbudowującym tkanki zęba. Dentysta stosuje wypełnienie do odbudowy tkanek utraconych na skutek próchnicy lub innych uszkodzeń. Materiały wykorzystywane do bezpośrednich wypełnień ubytków muszą być wysokiej jakości, dzięki czemu wypełnienie jest znacznie trwalsze. Dobry dentysta stosuje wysokiej jakości materiały do wypełnienia utraconych tkanek na skutek próchnicy zębów. Jedną z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinecie stomatologicznym jest infekcja próchnicza, a najczęściej wykonywanym zabiegiem jest właśnie wypełnianie ubytków próchniczych odpowiednim materiałem.


Podział na specjalizacje stomatologiczne

Stomatologia jest bardzo szeroką dziedziną medycyny, która zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem chorób jamy ustnej i okolic. Można wyróżnić dziewięć osobnych specjalizacji stomatologicznych, w ramach których dentysta wykonuje określone zabiegi lub zajmuje się przeprowadzaniem innych czynności związanych ze stomatologią. Gabinety stomatologiczne oferują wykonywanie zabiegów z różnych specjalizacji stomatologicznych, jak na przykład zabiegi dotyczące ortodoncji i protetyki stomatologicznej. Lekarz dentysta może się specjalizować w kilku wybranych specjalizacjach lub skupić się jednej. Jednymi z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych są te, które dotyczą stomatologii zachowawczej zajmującej się leczeniem oraz profilaktyką próchnicy zębów. Innymi specjalizacjami stomatologicznymi są periodontologia, protetyka stomatologiczna oraz stomatologia dziecięca. Specjalizacjami stomatologicznymi, które dotyczą także innych dziedzin nauk, są epidemiologia, chirurgia stomatologiczna, zdrowie publiczne oraz chirurgia szczękowo-twarzowa.


Jakie są rodzaje wybielania zębów

Chyba każdy z nas pragnąłby posiadać piękny, biały i przede wszystkim zdrowy uśmiech. Estetyka zębów bywa równie ważna, co utrzymywanie jamy ustnej w dobrym zdrowiu. Stomatologia estetyczna zajmuje się poprawą wyglądu uzębienia. Wybielanie jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów estetycznych w gabinetach stomatologicznych. Można wyróżnić dwie podstawowe metody wybielania, a są nimi wybielanie nakładkowe oraz wybielanie gabinetowe. Każda z metod wybielania oferowana przez dentystę posiada swoje własne zalety. Wybielanie gabinetowe jest wykonywane za pomocą specjalnej lampy, którą naświetla się nałożoną uprzednio na zęby pastę wybielającą. Wybielanie metodą nakładkową trwa nieco dłużej i wymaga samodzielnej pracy pacjenta, który nakłada pastę wybielającą na nakładkę zakładając ją na zęby na określony czas podany przez dentystę. Wybielanie zębów nie jest zbyt inwazyjnym zabiegiem, jednak mogą wystąpić pewne przeciwwskazania. Dentysta powinien udzielić pacjentowi odpowiednich informacji na temat wybielania konkretną metodą.